Cíle projektu

Projekt má za cíl zvýšit kvalitu VaV a vzdělávacích procesů zaměřených na podporu VaV v oboru mechatronika s dominantní orientací na automobilový průmysl v regionu Jihozápad a Karlovarský kraj (tj.regiony ze kterých se rekrutuje většina našich studentů a kde jich i většina nachází zaměstnání).

Hlavní myšlenka projektu spočívá ve zvýšení odborných kompetencí (odborných a jazykových znalostí, praktických zkušeností) relativně úzkého týmu, kteří pak budou tyto získané znalosti šířit dále formou přednášek, seminářů a kurzů pro studenty VŠ a SŠ a vzdělávat dominantní cílovou skupinu - studenty VŠ, především PhD a Mgr studia (dominantně na ZČU/FST). Orientace na SŠ má především popularizační charakter.
 
V projektu se počítá i se zapojením externích spolupracovníků - pracovníků jiných výzkumných institucí, průmyslových podniků, zahraničních odborníků - jak pro školení úzkého týmu, tak pro dominantní cílovou skupinu.
S částí cílové skupiny (studenti Mgr.zaměření na mechatroniku) bude pracováno „intenzivním“ způsobem - témata kvalifikačních prací kompatibilní s cíli projektu, materiální podpora jejich realizace, individuální/intenzivní přístup ze strany řešitelského kolektivu, apod.
 
V rámci řešení projektu budou dovybavena laboratorní pracoviště, připraveny podklady pro školící materiály, školící texty a prezentace, které budou následně využity pro transfer znalostí na dominantní cílovou skupinu. Dovybavení pracovišť je důležitým prerekvizitem pro efektivní realizaci ostatních aktivit.
Materiály zpracované pro přednášky/semináře/kurzy budou zpřístupněny formou informačního serveru pro studenty a akademickou veřejnost ZČU. Dále budou v co největší míře využity pro aktivity centra spojené s modernizací PhD studia, zavedení nových oborů Mgr.studia na FST a event. v dalším vzdělávání.
 
Přínos projektu spočívá především ve větším reflektování potřeb průmyslové praxe při sestavování výzkumných témat a výchově potenciálních pracovníků pro VaV.
V současné době je možné pozorovat zrychlené "zastarávání" obsahu některých kurzů (především v oblasti silničních vozidel). Důvodem je rychlejší vývoj v průmyslu ve srovnání s procesem inovace výuky a výzkumu na VŠ, což by do budoucna mohlo způsobit škole vážné problémy. Začlenění průmyslově orientovaných výzkumných témat do výchovy studentů na VŠ by mělo pomoci tuto situaci zlepšit.
 
Důraz je také kladen posílení samostatné tvůrčí a výzkumné práce studentů a jejich odpovědnosti. Typická výuka na většině technických VŠ v ČR (narozdíl např. od škol v USA, Kanadě nebo západní Evropě) spočívá ve velkém počtu kontaktních hodin a relativně malé aktivitě studentů mimo školní hodiny. Tento projekt by měl zvýšit podíl samostatných výzkumných aktivit studentů, především cestou zatraktivnění této činnosti, tj.předáváním aktuálních poznatků, kontakt s odborníky (průmysl, zahraničí), materiální podporou jejich kvalifikačních prací, apod.
 
Dalším přínosem je posílení praktické a laboratorní práce. Stávající programy jsou převážně postaveny na teoretických základech a propojenost s praxí je relativně nízká. Inovace spočívá ve větším propojení teoretické práce s praktickou, s výrazným akcentováním úloh z průmyslové praxe.
 
Po ukončení projektu budou dále pokračovat aktivity spojené s transferem znalostí na cílové skupiny, především na půdě univerzity. Materiály vzniklé v rámci projektu budou využívány a aktualizovány i v období po ukončení projektu, a budou v co největší míře využity i pro připravovaný obor navazujícího Mgr.studia s pracovním názvem „Mechatronika v automobilovém průmyslu a robotika“ na FST (a ve spolupráci s FEL a FAV).
 
Materiály budou také využity pro modernizaci PhD studia na FST.
Je plánováno vytvoření nového předmětu pro PhD studium s pracovním názvem "Mechatronika vozidel".
Dále je plánováno zahrnout vybranou část přednášek do jednotného školícího materiálu, který by v budoucnu mohl být nabízen v dalším vzdělávání.
 
Cíle projektu vycházejí ze strategických cílů OP VK, zmíněných v dokumentu MŠMT Operační program vzdělávání pro konkurenceschopnost ze září 2007, str.40-43.
Cíle projektu jsou také v souladu se strategií Fakulty strojní a Západočeské univerzity.
Projekt je začleněn do Integrovaného plánu rozvoje Města Plzně "Plzeň - univerzitní město 2015".
 
Projekt má vazbu především na připravované projekty fakulty do OP VaVpI "Regionální technologický institut" (prioritní osa 2) a projekt "Infrastruktura pro výuku, výzkum a inovace v oblasti digitálního podniku na ZČU v Plzni" (prioritní osa 4).
Navazuje na univerzitní projekt "SYSKOM - Komplexní systém rozvoje kompetencí pro oblast výzkumu, vývoje a inovací" připravovaný na ZČU rovněž do OP VK 2.3.
Je v souladu s Dlouhodobým záměrem FST a ZČU a s Integrovaným plánem rozvoje města Plzně.